Spomenik Lojzetu Slaku
Lojze Slak (23. julij 1932–29. september 2011), eden najbolj priljubljenih slovenskih glasbenikov in virtuozov na diatonični harmoniki, je močno zaznamoval slovensko narodno–zabavno glasbo. Kot ustanovitelj in dolgoletni vodja Ansambla Lojzeta Slaka je ustvaril številne brezčasne uspešnice, ki so postale del narodne glasbene zakladnice.
Lojze Slak in Trška gora
Lojze Slak je imel poseben odnos do Trške gore, kjer je bil lastnik vinograda in zidanice, v kateri je prideloval cviček ter našel svoj mir. O svoji ljubezni do tega kraja je nekoč dejal: »Po dolgih turnejah, po napornih nastopih, po dolgotrajnih sestankih, po vseh malih in velikih neumnostih sveta vedno deluje name Trška gora kot balzam za dušo in telo.« Trška gora je bila njegov drugi dom, tu je našel navdih in spokojnost, ki ju je vnašal v svojo glasbo.
Spomenik kot simbol poklona
Leta 2012 je Društvo vinogradnikov Trška gora v bližini cerkve Marijinega rojstva Slaku postavilo spomenik, ki ga je zasnoval arhitekt Igor Merlin. Ta je za svojo zasnovo zajel bistvo Slakove glasbene in vinogradniške dediščine. Skulptura vsebuje rdeče elemente, ki simbolizirajo cviček, medtem ko njeno ogrodje spominja na harmoniko – nepogrešljiv simbol Slakove glasbene poti.
Po Slakovi poti
Poleg spomenika se Slakova zapuščina ohranja tudi s tradicionalnim pohodom Po Slakovi poti, ki ga društvo organizira vsako leto, odkar je bil postavljen spomenik. Krožna, osem kilometrov dolga pot poteka mimo Slakove zidanice in vodi tudi do spomenika.