Pohod po Slakovi poti
Pohod po Slakovi poti je tradicionalni dogodek, ki ga od leta 2012 organizira Društvo vinogradnikov Trška gora. Vsako leto privabi številne pohodnike iz cele Slovenije, ki želijo počastiti spomin na Lojzeta Slaka, legendo narodnozabavne glasbe in virtuoza na diatonični harmoniki, ki je imel Trško goro za svoj navdih in zatočišče. Slakova pot je 7,8-kilometrska krožna pohodniška pot in je z nekaj več kot 200 metri vzpona primerna za različne obiskovalce. Ob poti pohodnike pričakajo številne znamenitosti, ki odražajo bogato zgodovino, tradicijo in vinogradniško srce te pokrajine.
Potek poti
Pot se začne pri Centru biotehnike in turizma, kjer se mladi izobražujejo o vinogradniški tradiciji in trajnostnem kmetovanju. Nadaljuje se mimo Vinotoča Teropšič, pri katerem je priložnost za prvo srečanje z gostoljubnimi dolenjskimi vinogradniki, ki ponujajo degustacijo lokalnih vin in prigrizkov. Kmalu prispemo do vrha Trške gore, kjer nas pričakata ena glavnih znamenitosti – romarska cerkev Marijinega rojstva, zgrajena v 17. stoletju, in mogočne trškogorske lipe, stare več kot 400 let, ki veljajo za naravni in kulturni spomenik.
Pred cerkvijo se nahaja spomenik NOB, ki spominja na 19. marec 1942, ko so borci 2. čete 1. dolenjskega bataljona pred cerkvijo velik partizanski miting. Poleg njega stoji spomenik Lojzetu Slaku, postavljen v čast mojstru harmonike, ki je s svojo glasbo zaznamoval slovensko kulturo. Ustvaril je novo glasbeno smer z ljudskim instrumentom – diatonično harmoniko, med ljudmi poznano pod imenom “frajtonarica”, ki jo je izpopolnil s šestim basom in dodatnim, t. i. “Slakovim gumbom”. Nedaleč stran stoji tudi Slakova zidanica, kjer je preživljal številne trenutke ob ustvarjanju glasbe. Slak je nekoč dejal: “Po dolgih turnejah, po napornih nastopih, po dolgotrajnih sestankih, po vseh malih in velikih neumnostih sveta vedno deluje name Trška gora kot balzam za dušo in telo.”
Med spustom v dolino se pot vije mimo Zidanice Verček, kjer lahko pohodniki uživajo v navdihujočem razgledu in se okrepčajo ob domačih dobrotxtah, ob tem pa spoznavajo tradicijo pušelšanka. Naslednja postaja je Šolska zidanica, ki omogoča vpogled v izobraževalne dejavnosti mladih vinogradnikov in njihove dosežke. Pred kratkim prenovljeni Krkin hram predstavlja pomembno kulturno in zgodovinsko dediščino. Pot se nadaljuje mimo Kozinove zidanice, poimenovane po skladatelju Marjanu Kozini, ki je iskal navdih v veličastnih razgledih Trške gore. Pot zaključimo v Vinski kleti Colnar, kjer lahko obiskovalci uživajo v vrhunskih degustacijah. Klet se ponaša z bogatim izborom vin, pridelanih s spoštovanjem do narave in tradicije.